gegužės 10, 2013

Kaip saugiai degintis saulėje ir nenudegti?


Nors ir žinome, kad karštą dieną turėtume slėptis po skrybėle ir apsauginiu kremu, tačiau dažniausiai darome atvirkščiai ir tik prasisklaidžius debesims skubame mėgautis saulės voniomis. Ne visada lengva pajausti, kada gana gulėti saulėje ir tuomet kenčiame nuo nemalonių nudegimų. Net tamsios odos savininkai gali nukentėti nuo saulės spindulių. Kad išvengtumėte šių efektų pateikiame patarimus, kaip saugiai degintis, o jeigu jau kenčiate nuo nudegimo, padėsime jums atrasti būdus, kurie greičiau pagydys jūsų odą. Norime, kad po atostogų atrodytumėte gražiai įrudę, o ne raudoni, kaip vėžiai!
Nudegimas – tai ženklas, kad oda buvo pažeista. Skausminga, paraudusi oda po kiek laiko nusilupa, tačiau tai gali sukelti odos problemų ir vėliau.
Nudegimo saulėje etapai:
 • Pirmiausia jūsų oda tampa auksinė. Jei viskas eina sklandžiai, jūsų oda prisitaiko prie UV spindulių, melanino dėka ji ima tamsėti.
 • Oda ima rausti. Šis etapas kartais nepastebimas, tačiau tampate jautrūs prisilietimui.
 • Oda tamsėja ir tampa ryškiai raudona. Jaučiamas patinimas, skausmas. Spalva labai ryški.
 • Paskutiniame etape oda dar truputį rausva, nudegęs sluoksnis ima pleiskanoti ir luptis.
Jei po deginimosi ant odos atsiranda vandeningos puslelės – tikrai persistengėte! Nors jei vartojate medikametus, gali būti, kad tai jie padidina jūsų jautrumą saulei ar galbūt net sukelia alergiją. Kai gydytojas išrašo jums vaistų, pasidomėkite, ar galite saugiai degintis. Pūslėlės atsiranda, kai oda patiria antro laipsnio nudegimą.
Jei jau turite pūslelių, niekada nebandykite jų pradurti. Skystis viduje, saugo jus nuo infekcijų, vėliau jis susigeria atgal į odą ir viršutinis sluoksnis nusilupa. Šiame etape geriausiai padės šaldantys kompresai ir priešuždegiminiai vaistai. Jei pūslelė ima raudonuoti ar pūliuoti, derėtų kreiptis į gydytoją, nes yra infekcijos tikimybė.
Grįžus iš paplūdimio dažnai jaučiamas smėlio ir sūraus jūros vandens sukeltas niežulys, oda gali būti įsitempusi nuo vėjo, todėl labai svarbu odą tinkamai pamatinti ir atpalaiduoti. Rekomenduojama trumpam nueiti į vėsų dušą, naudoti švelnų muilą ir netrinti odos. Prieš šveisdami kūną palaukite kelias dienas, kol oda visiškai nurims. Kai pradinis nudegimas praeina, šveitimas padės ilgiau išlaikyti įdegį. Po nudegimo dar nors parą nesimaudykite sūriame jūros vandenyje, nes druska tik dar labiau dirgins odą.
Odą būtina drėkinti, jei nelabai žinote, koks kremas jums tinkamiausias pasitarkite su konsultantu ar vaistininku. Jei nudegėte jums reikia kremo po deginimosi, kuris yra priešuždegiminis. Efektyviam odos raminimui kremą palaikykite šaldytuve ir atvėsusį tepkite ant odos.
Taip pat, svarbu patiems gerti daug vandens, per dieną maždaug 2 litrus. Prakaitavimas, alkoholis, saulės karštis džiovina jūsų odą, kuri tampa sausa ir pilka. Organizmo, gaunančio pakankamai vandens, gijimo procesas daug greitesnis. Stenkitės vengti alkoholio ir kofeino.
Kodėl turėtume saugotis saulės?
Saulė nėra priešas, tačiau vistiek yra pavojinga. Yra dvi rūšys ultravioletinių saulės skleidžamų spindulių: A ir B. A spinduliai persiskverbia per viršutinį odos sluoksnį ir gali pažeisti DNR. B spinduliai pasiekia vidurinį odos sluoksnį ir sukelia nudegimus. Pirmo laipsnio nudegimas tai tik paraudimas, o antro laipsnio nudegimas sukelia pūslelių atsiradimą.
Jei nekontroliuosime buvimo saulėje laiko, oda ims greičiau senti, raukšlėtis. Taip pat spinduliai kenkia ir akims, tad būtina dėvėti akinius, apsaugančius nuo UV spinduliuotės.
Nesuklyskite manydami, kad saulė pavojinga tik vasaros metu. Nors žiemą Lietuvoje gan retai sulaukiame saulėtų dienų, bet oda vistiek gali nukentėti.
Saulės stiprumas priklauso nuo platumos (aktyvesnė tropinėse srityse), aukščio (UV spinduliai stipresni dideliame aukštyje), laiko (stipriausia per pietus) ir sezono (silpnesnė šaltuoju metų laiku).


2 komentarai:

 1. Hello I'am Chris From France!!
  You Have A Wonderful Blog Which I Consider To Be Registered In International Blog Dictionary. You Will Represent Your Country
  Please Visit The Following Link And Comment Your Blog Name
  Blog Url
  Location Of Your Country Operating In Comment Session Which Will Be Added In Your Country List
  http://world-directory-sweetmelody.blogspot.com/
  Happy Blogging

  AtsakytiPanaikinti
 2. Hello from France
  I am very happy to welcome you!
  Your blog has been accepted in Europe Lithuania n°77 a minute!
  We ask you to follow the blog "Directory"
  Following our blog will gives you twice as many possibilities of visits to your blog!
  Thank you for your understanding.
  On the right side, in the "green list", you will find all the countries and if you click them, you will find the names of blogs from that Country.
  Invite your friends to join us in the "directory"!
  The creation of this new blog "directory" allows a rapprochement between different countries, a knowledge of different cultures and a sharing of different traditions, passions, fashion, paintings, crafts, cooking,
  photography and poetry. So you will be able to find in different countries other people with passions similar to your ones.
  We are fortunate to be on the Blogspot platform that offers the opportunity to speak to the world.
  The more people will join, the more opportunities everyone will have. And yes, I confess, I need people to know this blog!
  You are in some way the Ambassador of this blog in your Country.
  This is not a personal blog, I created it for all to enjoy.
  SO, you also have to make it known to your contacts and friends in your blog domain: the success of this blog depends on all Participants.
  So, during your next comments with your friends, ask them to come in the 'Directory' by writing in your comments:
  *** I am in the directory come join me! ***
  You want this directory to become more important? Help me to make it grow up!
  Your blog is in the list Europe Lithuania n°77 and I hope this list will grow very quickly
  Regards
  Chris
  We ask that you follow our blog and place a badge of your choice on your blog, in order to introduce the "directory" to your friends.
  http://nsm05.casimages.com/img/2012/09/06/12090603083012502810288938.gif
  http://nsm05.casimages.com/img/2012/03/19/120319072128505749603643.gif
  http://nsm05.casimages.com/img/2012/07/12/12071211040212502810092867.gif
  http://nsm05.casimages.com/img/2012/03/28/120328020518505749640557.gif
  http://nsm05.casimages.com/img/2012/03/15/1203150723211250289584870.png
  http://nsm05.casimages.com/img/2012/09/21/12092110155912502810343002.gif

  If you want me to know the blog of your friends, send me their urls which allows a special badge in the list of your country
  I see that you know many people in your country, you can try to get them in the directory?
  Please! Actively support the "Directory" by making known to your friends! Thank you! "Unity is strength"
  Not need an invitation to join the Directory. Any person who makes the request is entered
  WE ASK YOU TO FOLLOW OUR BLOG "DIRECTORY"
  New on the site
  Ranking of Countries
  Invite your friends know made ??
  the website to raise your ranking in the Country

  AtsakytiPanaikinti