rugpjūčio 09, 2013

Dažniausios apsaugos nuo saulės klaidos

Ar manai, kad įdegis yra svarbiausias seksualumo komponentas? Ar tau atrodo, kad būdama nepakankamai įdegusi neatrodysi patraukli? Dermatologai teigia, kad dauguma jaunų merginų mąsto būtent taip. Pateikiame 6 klaidas, kurias daro net ir apdairiausios soliariumų ir deginimosi gerbėjos.
Aš esu jauna, sveika ir neblogai išmanau apie saulę. Ar tu taip pat? Tada leisk man tau pasakyti: viskas tapo nebesvarbu tą dieną, kai sužinojau serganti odos vėžiu, o raudoni randai, likę pašalintus melanomą, mažesnę už pieštuko trintuką – pastovus priminimas, kad to neblogai išmanaunepakanka.Kaip ir dauguma moterų, aš maniau, kad žinau pakankamai apie tai, kaip turėčiau apsaugoti savo odą: naudoti apsauginius kremus nuo saulės, piko metu likti pavėsyje. Tačiau žinojimas ne visada lygus taikymui. „Nors perspėjimų apie saulės daromą žalą tikrai netrūksta, net negaliu įvardyti kiek jaunų mano pacienčių nesilaiko jų“ sako Elizabeth K. Hale, dermatologė ir fondo, skirto odos vėžiui, pirmininkė iš New Yorko. „Turiu pacienčių, sakančių „jei aš susirgsiu odos vėžiu, tiesiog jį pašalinsiu ir viskas bus gerai“. Rezultatas: odos vėžys vis dar itin paplitęs tarp dvidešimtmečių ir trisdešimtmečių moterų. Vien šiais metais, JAV prognozuojamas didesnis melanomos paplitimas: 76,250 naujų susirgimų diagnozės, ir tai yra 6,020 susirgimais daugiau nei 2011m. „Aš matau tiek daug jaunų moterų sergančių melonoma, ir tai taip baisu“ sako Dr. Hale. „ligos plitimo didėjimas būdingas tarp visų odos tipų. Kiekvienas gali susirgti“. Bet tu neprivalai. Odos vėžio galime išvengti, jei ištaisysime kai kurias klaidas:
KLAIDA NR. 1.: NEPAKANKAMAI APSAUGOS NUO SAULĖS
Vienareikšmiškai - visi Glamour kalbinti dermatologai sutiko, kad moterys dažnai renkasi apsaugą su nepakankamai aukštu SPF. „Net nepriartėja prie reikiamo stiprumo“ sako Ellen Marmur, dermatologų asociacijos profesorė bei kosmetinės ir dermatologinės chirurgijos Mount Sinaimedicinos centre pirmininkė (New York). Norint gauti SPF apsaugą, kuri pažymėta etiketėje, reikia aptepti odą tokiu kremo sluoksniu, kaip ledai būna aplieti vaniliniu glajumi. Būtent toks sluoksnis buvo naudojamas atliekant bandymus Maisto ir Vaistų ministerijoje. Bet atlikti tyrimai parodė, kad vidutiniškai žmogus kremo užsitepa nuo pusės iki ketvirtadalio reikiamo kiekio. „Tai paverčia jūsų apsauginę priemonę trečdalių mažiau efektyvią, taigi pasirinkus SPF 30 jūs iš tiesų gaunate tik SPF 10“ sako Steven Q. Wang, dermatologijos ir dermatologinės chirurgijos  direktorius, Memorial Sloan-Kettering onkologijos centre Basking RidgeNew Jersey ir knygos „įveikiant melonomą“autorius. „Jei būsi lauke visą dieną – kas vasarą nėra neįprasta – tu užsitepi daugiau ar mažiau kremo, kad sąžinę nuramintum, nes savo odos tu neapsaugai. Nešykštėk: apliek lyg pyragaitį. Dr. Marmur  taip pat rekomenduoja, einant į paplūdimį, rinktis kuo aukštesnį, geriausia SPF 30 - SPF 50. Oda bus labiau apsaugota, net jei užsitepei ir mažesnį sluoksnį.
KLAIDA NR.2: OI, NEUŽSITEPIAU PAKARTOTINAI!
Tai reikėtų padaryti kas dvi valandas – arba kas valandą, jeigu tenka prakaituoti, maudytis, ar vidudienį, kai saulė pati intensyviausia. „Tai antrasis perspėjimas, su kuriuo susiduria kiekviena moteris“ sako Dr. Marmur. Coppertone Solar tyrimu centras atliko tyrimus, kuriais remiantis teigiama, kad 21 procentas žmonių, kurie naudoja apsauginius kremus nuo saulės, nepasitepa kremu pakartotinai, nors tai vienas iš svarbiausių faktorių, lemiančių kremo apsaugą nuo UV spindulių žalos ir odos vėžio. Pabūk lauke 2,5h be pakartotinio patepimo kremu, ir galimybė nudegti odą padidėja 5 kartus. „Apsauginio kremo ingredientai tampa beverčiais vos po kelių valandų, net ir tiesiog vartantis paplūdimyje, ar skaitant knygą“ sako Dr. Marmur . Pasitepk pakartotinai! Jei reikia – nusistatyk priminimą telefone.
KLAIDA NR.3: DĖMESYS TIK VEIDUI
Daugiausiai aplaidumo dėmių matau ant kaklo, krūtinės ir užpakalinių rankų pusių“ sako Dr. Hale. „Aš galiu pažiūrėti į moters krūtinę ir tuoj pat pasakyti kiek žalos saulė padarė, vien pagal tai, kaip jos oda atrodo“. Ši žala padidina vėžio riziką – ir taip pat sendina jūsų išvaizdą. Tiesą sakant, 90 procentų pastebimų odos pakitimų, kurie dažniausiai siejami su amžiumi, atsiranda saulės dėka“ sako Dr. Hale . Dr. Marmur  priduria „aš tikrai sutinku, kad nė viena dvidešimtmetė nesirūpina dėl tokio saulės poveikio. Tačiau susiduriu su gausybe moterų, kurios vos peržengusios trisdešimtmečio slenkstį skundžiasi tamsiomis dėmėmis galinėse rankų pusėse, raukšlėtu kaklu ir krūtine, ir dažniausiai dėl to, kad prieš daug metų nenaudojo apsaugos nuo saulės. Užtruk papildomas 10 sekundžių, ir būk tikra apsaugos efektyvumu“. Nesitikėk kad SPF kuris yra tavo losjone ar veido kreme atliks savo darbą. „Tai geriau nei nieko“ sako Dr. Marmur „bet jeigu lauke užtrunki ilgiau nei kelias minutes, tau reikia kremo nuo saulės. Plonas sluoksnis SPF kuris yra tavo drėkinamajame kreme šiuo atveju tinkamai neapsaugos.“
KLAIDA NR. 4: PER DIDELIS PASITIKĖJIMAS SAVAIMINIU ĮDEGIU
„Sulaukiu daugybės pacientų, kurie mano, kad savaiminį įdegį suteikiančios priemonės kažkokiu būdu apsaugo nuo UV spindulių arba, kad jų oda, bus jau įrudusi ir dėl to išvengs nudegimų paplūdimyje“ sako Dr. Hale. „Tačiau odos spalva, kurią suteikia dirbtinio įdegio priemonės yra visiškai nenatūrali“ . Be to, būkite nuoširdžios pačios sau, dėl ko jūs naudojate savaiminio įdegio priemones. Pagrindinė idėja yra žinoma ta, kad buteliukas šios priemonės  jums suteiks bronzinės dievaitės įvaizdį“. „Bet dauguma jaunų merginų tokias priemonės naudoja tam, kad neatrodytų išblyškusios nuvykusios į paplūdimį degintis“ sako Dr. Hale . Emory  universitetas Atlantoje atliko tyrimus, pagal kuriuos paaiškėjo, kad 86 procentai moterų, kurios naudojo savaiminio įdegio priemones, vis tiek nudegė saulėje. Ir 36 procentai prisipažino, kad dar papildomai mėgavosi ir dirbtinės saulės voniomis (vienas iš didžiausių melonomos sukėlėjų) bent kartą per praėjusius metus. Dirbtinis įdegis nesumažina UV spinduliuotės, kurią moterys gauna. Prašome: laikykite savo dirbtinį įdegį tikrai dirbtiniu, ir papildomai naudokite apsaugą.
KLAIDA NR.5: ĮDEGIO MANIJA
Net ir 2012-iesiems atėjus, dauguma moterų mano, kad įdegusi oda yra seksualu. Bet „kai aš matau moterį, bronzine oda, aš žiūriu į ją taip, kaip žiūriu į užkietėjusio rūkaliaus plaučių nuotrauką“ sako Dr. Marmur. „Kai UV spinduliai traumuoja odą, tamsus pigmentas, ar melaninas uždengia ląsteles kaip skydas, bandydamas apsaugoti trapujį DNA nuo nudegimo. Tai nutinka labai greitai – vos  per 20 minučių būnant lauke be pakankamos apsaugos. Įdegis iš esmės yra jūsų odos ląstelių riksmas „oi!“ Dar baisiau, nuolatinis žalos darymas odai, gali tapti savotiška priklausomybe.  Pietvakarių Teksaso medicinos centro universiteto atliktų tyrimų duomenimis, nustatyta, kad kai nuolatinių dirbtinės saulės vonių lankytojai buvo veikiami UV spinduliais, smegenims tai asocijavosi su atpildu – panašiai kaip priklausomos smegenys reaguoja į narkotines medžiagas. Geriausias būdas įveikti priklausomybę: nepradėti!
KLAIDA NR.6: TIK ŠĮ KARTĄ
Dauguma moterų mano, kad kelionė į Arubą negali būti lygiai tokia pat žalinga, kaip ir diena praleista prie baseino. Abiem atvejais jums gali išsivystyti odos vėžys. Bet laikotarpis, per kurį gaunate intensyvų saulės kiekį - dermatologai tai vadina „spinduliavimu“  - potencialesnė mirtinai melanomai, todėl, kad labai dažnai, oda yra ilga laiką nemačiusi saulės, todėl jos apsauga sumažėja. 
Sprendžiant problemą: kai atostogaujate, norite visą dieną praleisti paplūdimyje, taip? „Tai apgaulingas saugumo jausmas, vien dėl to, kad naudojate SPF 50 apsaugą. Viskas gerai būti lauke“ sako Dr. Wang „bet priemonės tikslas nėra leisti ilgiau būti saulėje – ir tai neturėtų būti jūsų vienintelė apsauga. Vis tiek esant kaitriausiai saulei derėtų būti pavėsyje,  užsidėti saulės akinius ir kepurę, ir vis pakartotinai teptis apsauginiu kremu.“ Dr. Hale pritaria „aš visą laiką sutinku moteris, įdegusias, kurios atvyksta pas mane po savaitės, praleistos Aruboje. Ir jos prisiekinėja, kad užtektinai tepdavosi apsauginiu kremu atostogaudamos. Man norisi pasakyti „na ne, nepakankamai, juk tu įdegus!“ jos visą diena praleisdavo lauke, ir tikrai nesitepė kremu taip dažnai, kaip derėtų.“ Pamąstymui: nuolatinis buvimas saulėje – panašus, kaip, kaip praleidžiant kelias valandas lauke kasdien visą vasarą – labai susijęs su žvyninių ląstelių karcinoma (tai taip pat odos vėžys, bet ne toks mirtinas, kaip melanoma). „Ūkininkai, pavyzdžiui, nėra linkę sirgti melanoma“ aiškina Dr. Hale. „Jų oda – tikra  raukšlėta netvarka, ir jie suserga kitokiais vėžio tipais“.
PABAIGAI
Jei nenori nei vienos iš vėžio rūšių ar saulės sukeltų raukšlių, neatsisakyk vasaros malonumų, tačiau apsaugok save!
„Galvodamos apie apsaugą nuo saulės, moterys viską mato tik juoda - balta“ sako Dr. Marmur. „Jos mano, kad turi slėptis visą vasarą šešėlyje, kad apsaugotų odą, arba priešingai, galvoja „velniop viską“. Žinutė, kurią norėčiau perduoti: mėgaukitės gyvenimu. Eikite į paplūdimį su draugais, pasivaikščiokite, bet būtinai naudokite apsaugines priemones nuo saulės. Nėra jokios abejonės, kad nuostabu būti lauke šiltą saulėtą dieną. Tiesiog būkite šiek tiek apdairesnės.“

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą